Close

LOGIN

Close

Register

Close

Lost Password

Zeki ve Eğlenceli

Chilai’deyiz

Duyduk ki bağımlılık yaratan, keyifli mekânların mimarı Mahmut Anlar Bebek’te her köşesinden farklı lezzetler akan bir mekâna imza atmış. Chilai adındaki eski yalı, şimdilerin en sosyal mekânı.

Chilai üç kat üzerinde yükselen her katında farklı bölümlerin yer aldığı, sabah kahvaltı ile başlayıp, öğlen boğaza karşı yemeğinizi yiyip, akşamüstü suşi barda farklı lezzetlerle eğlenip, sanat galerisinde tura çıkıp, fine-dining bölümünde misafirlerinizi ağırlayabileceğiniz içi dopdolu adeta bir yaşam paketi.
Projenin mimarı ise Mahmut Anlar. Size onu nasıl anlatalım? Zaten İstanbul’da gezinirken gözünüze en çok çarpan mekânların arkasındaki kişi o. Onda var olan ise sosyal mekânları çözümleme yeteneği! Kendisi ile Chilai’da buluştuk, çözümlerini sorduk…

Zeki ve Eğlenceli

Nasıl oluyor da her güzel mekânın altında imzanız oluyor? Sizin mekân çözümleme şifreleriniz neler?
Ben buraya ilk geldiğimde çarpıldım. Gerçi yıllardır konumunu bildiğim bir yalıydı burası ama içini bilmiyordum. Biliyorsunuz İstanbul’un bu nadide eserleri bir gün kullanım amaçlarını değiştirmek zorunda kalıyor. Bebek’teki yalılarda bu durumdan nasiplerini alıyor. Günümüzün ekonomik ve sosyal değişimleri içinde bu değişimler kaçınılmaz ancak bu değişim sürecinde yapılan müdahalelerin doğru ve bilinçli olması çok önemli.

Zeki ve Eğlenceli

Siz bu projeye başladığınızda eleştiri aldınız mı?
Önce ben kendimi eleştirdim. Buranın eski yalı haliyle kalmasını, eski günlerindeki saltanatına devam etmesini isterdim. Ancak eğer buranın değişmesi gerçeği ile yüz yüzeysek bunu en iyi şekilde hakkıyla yapmamız gerekir. Bu şans da bana verildi. Çıkış noktam ise az önce değindiğiniz şifrelerden biri, “burada nasıl olurda insanları mutlu ederim” sorusuna verilecek cevap. Bu tarz sosyal mekân projeleri tek kişiye değil bir topluluğa, geniş kitlelere hitap eden projeler. Bu nedenle de kendi mesleğimin gerekliliklerini yerine getirirken ortamın hissiyatına da çok önem veriyorum.

Zeki ve Eğlenceli

Tasarım sürecinde size verilen bir tanımlama var mıydı? Nasıl ilerlediniz?
Tanımlamayı kendi kendime verdim diyebilirim. Projenin başında mimarlıktan önce işletmesel konsepti oturtmayı şart koştum, işletme sahipleri bana çok saygı gösterdiler ve buna izin verdiler. Burası baştan komple bir balıkçı olacaktı, bu duruma karşı çıktım. Bunu doğru bulmadım çünkü burası üç katlı çok büyük bir mekân. Balıkçı olarak ne yapsak dolduramayız, bense mekânlarımın dolup taşmasını isterim; sadece şık ve güzel olarak değerlendirilmesini değil…

Zeki ve Eğlenceli

Peki, sizin öneriniz ne oldu?
Daha yaşayan bir alan yaratmak adına farklı fonksiyonlar bir arada olsun istedim. Burada 5-6 fonksiyon bir arada ve yakında açılacak olan Godiva hariç hepsi tek işletmeye ait. Giriş katında genç ve enerjik patisserie, bistro, lounge; orta katta sanat galerisi ve içinde suşi bar; son kat ve terası fine-dining dediğimiz orta yaş ve üzeri kullanıma hitap eden restoran bölümü.

Genel olarak tüm projede bir doğa teması hâkim. Ahşap, cam, doğal taş ilk bakışta gözüme değenler…
Benim dekorasyonunu ve iç mimarisini yaptığım mekânların hiçbiri birbirine benzemez. Tekrar yoktur. Bir ruh yansıtmalarını isterim. Buraya ruhunu kim veriyor; semt, mutfak, işletme sahibi ve mekânın kendi tarihi değeri. Size detaylı olarak çözümlememi isterseniz; buranın tek bir sahibi var. Bunu takiben projenin tümünde bir birliktelik, “birlik” var. Girişten itibaren aynı karakteristik ruh hakim, ahşap lambri kaplamalar tuvaletlerde bile devam ediyor. Sadece kimi yerlerde renkleri ya da bileşenleri değişiyor. Doğa teması dediniz, evet ben buranın konumunu bir doğa şaheseri olarak görüyorum zaten. Bebek’in her yönde manzarası aynıdır. Ama buradan bebek ve boğaz farklı algılanıyor. Doğa yansımaları fikri yalının konumundan kaynaklanıyor. Bebek Kahvesi ve Bebek Parkı’nın dokusunu içeriye yansıttık. Eski çınarları düşünerek ağaç kabukları ile kolonları kapladık. Dallar ve üstlerindeki çıplak ampuller de meşhur Bebek Kahvesi’nin önündeki çınara referans. İşte insanları buraya ait hissettiren şifreler bunlar.

Zeki ve Eğlenceli

Mobilya seçimini nasıl yaptınız?
Gandia Blasco’dan giriş ve teras bölümlerindeki oturma gruplarını aldık. Dış mekân mobilyalarını üzerlerine tekstiller ekleyerek iç mekânda da kullandık. Diğerlerinin hepsi özel üretim. Ağırlıklı ceviz kaplama türevleri. Yerli bir firma üretti hepsini. Zemine kayrak taşı var, fine-dining bölümünde zeminde masif ahşap parke var.

Zeki ve Eğlenceli

Ev projelerinde de mantığınız aynı mı?
Mekân projelerinde önce işletmesel verileri sindiriyorum içime. Evlerde ise patron kullanıcıdır, onlara saygılıyım. Onları mutlu etmek istiyorum ve onlar gibi hissetmeye çalışıyorum.

Nasıl bir evde yaşıyorsunuz?
Mutlu olduğum bir evde yaşıyorum. Yedi yaşımdan beri Nişantaşı’nda oturuyorum. Evim egoist, bana ait bir ev. Çok oda kullanımını sevmiyorum, var olanı geniş kullanmayı seviyorum mesela benim evim 1 oda 1 salon.

Hazırlayan: Şanel Şan

0 0 votes
Bu İçeriğ Puanla!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments