Close

LOGIN

Close

Register

Close

Lost Password

İstanbul’u Seyretmek

Şehrin, tasarımcılara esin kaynağı olan sokaklarında onları görüntüledik. İçerisinde yaşadığımız çevrenin ürüne yansıyan duygusal etkisini işte böyle anlattılar.

İstanbul’u Seyretmek…

GÜLŞAH CANTAŞ VE PELİN PEKER

Şehir kültürüne ithaf
“Ofisimizin de bulunduğu Cihangir ve Çukurcuma, bizim her daim tarih zenginliğinden, dinamik ve kozmopolit yapısından beslendiğimiz bir bölge. Hem mesleki hem kişisel hayatlarımızın etrafında şekillendiği bu sokaklar, kesinlikle bizi yansıtıyor. İstanbul’un simgesi olan lale çiçeğinden esinlenerek tasarladığımız aydınlatma, İstanbul’un kuvvetli tarihinin ve zengin kültürünün bir parçası. Doğu kültür ve mitolojisinde özel bir yere sahip olan lale, efsaneye göre bir çiğ tanesine düşen yıldırım sonucu oluşan bir bitki. Tasarımımızdaki lale petalleri içinden yayılan ışık, bu şimşeği temsil ediyor. İstanbul’un en aynı kaldığı bu yerde iyi bir bütün oluşturuyor.” 
www.kontraist.com

İstanbul’u Seyretmek…

TAMER NAKIŞÇI

Çocukluk anıları
“Kanlıca; yani doğup büyüdüğüm yer, benim için dünyanın en anlamlı yeri. Burada kendimi başka bir boyutta, zamansız bir yerde hissediyorum. 
Henüz bir isim koyamadığım kitaplık, aslında kendi oşsim için tasarladığım ve yeni ürettiğim bir raf sistemi. Biz, tasarım ve mimari ile içice olan bir aileyiz, her şeyimizi kendimiz yapıyoruz. Annem kıyafetlerini kendi diker, ağabeyim Ahmet Nakışçı ve aynı zamanda Studio/Nakışçı’daki ortağım, mobilya ve üretim konusunda gerçek bir dahi. Bu kitaplık bana; Kanlıca’daki babamın marangoz atölyesindeki eski güzel günleri hatırlatıyor”.
www.tamernakisci.com

İstanbul’u Seyretmek…

ŞULE KOÇ

Özgün Beyoğlu
“Beyoğlu’nun insanlardan ve zamandan bağımsız, ruhu ve karakteri olan organik bir yapısı var. Onu kimse sahiplenemiyor, sadece izler bırakıp gidiyor… Beyoğlu ile tanışıyorsunuz, değişiyorsunuz, değiştiriyorsunuz ve ayrılıyorsunuz. Turistik bir semt olmanın ötesinde yaşam alanımız. ‘Sofist’ kanepe, malzeme ve form olarak mobilya kavramını sorgulatan işlevsel bir ürün. İç ve dış mekan, sert ve yumuşak, işlev ve kavramsallık arasında gidip gelen bir yapısı var. Ama bütün olarak görebildiğiniz yenilikçi bir duruşa sahip. Bu karmaşık yapısındaki deneyselliği, çeşitliliği ve özgünlüğü Beyoğlu’nda da görüyorum”.
www.sulekoc.com

İstanbul’u Seyretmek…

AYKUT EROL

İçten ol, samimi ol
“Duygu, niyet ve sunumun samimiyeti her insanın kalbine dokunur. Ama tam olarak samimiyeti ne tanımlar? Ve bunu nasıl başarabilirsiniz? Samimiyet, içten olmaktan ve olmadığın şekilde olayları tasarlamak yerine adil olmaktan geçer. Muhtaç olunan materyaller samimi olma kabiliyetini yok eder. Çünkü dikkatiniz her zaman mal mülkünüzü korumadadır ve biriktirmeye hedeşenmiştir. Bunun yerine kalbinizdeki iyilikleri hangi yollarla etrafınızda bulunan insan topluluğuna ulaştırabileceğinizi bulmaya çabalamak daha iyidir. Tasarladığım ürünlerin ‘Be Sincere/Samimi Ol’ sloganı, ‘insanlığa, doğaya ve tüm çevrene samimi ol, içten ol’, mesajını Belgrad Ormanı’nda fazlasıyla veriyor.” 
www.aykuterol.com

Hazırlayan: Gökçe Karaman
Fotoğraflar: Emre Dörter

0 0 votes
Bu İçeriğ Puanla!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments