Close

LOGIN

Close

Register

Close

Lost Password

Masal Koleksiyonu

porland

 

Türk Çağdaş Sanatının önde gelen isimlerinden Mehmet Güleryüz’ün, Porland için tasarladığı “Masal” Koleksiyonu Contemporary İstanbul’da görücüye çıktı.

 

Üç yıllık bir çalışmanın eseri olan Porland “Masal” koleksiyonu; Mehmet Güleryüz’ün deyişi ile İstanbul masallarının büyüsünü yaşatacak bir hikâye oluşturmak arzusu ile yaratıldı. Mehmet Güleryüz, Masal koleksiyonunu ve masalsı yemek ritüelini şu şekilde tarif ediyor:

“Adı Masal… Tarifi hatırlayalım; yer ve zaman belirtilmeden, öğelerin gerçek dışı olabileceği falan… Ama aklımızda kalan, bize anlatılırken çocukluğumuzda, zihnimizde canlandırdığımız o resimler, bugün bile yerli yerinde durmazlar mı? Yeri belli, geçmişte bir yerde. Zaman ise özlediğimiz zaman. O sarmaşıklar ve güllerle kaplı olan Kameriye hangi gizemli bahçede idi ve hangi kitabın sayfalarından geliyordu o rayiha ya da Misk-ü Amber gibi mi kokardı Kaf Dağı’nın ardındaki çiçekler… Büyükannem Peykede oturmuş içerken kahvesini dizilmiş yanı başına. Eee sonra? Fal-an filan işte… Bir daha, baştan…”

 

Porland’ın Masal koleksiyonunda, Kameriye, Lale Hat, Misk-i Amber, Kaf Dağı, Seyran, Peyke, Fal-An Filan isimli İstanbul zarafetini yansıtan desenler bulunuyor. Koleksiyon toplam 27 parçadan oluşuyor.

 

Porland3

 

 

 

0 0 votes
Bu İçeriğ Puanla!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments